سایت
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
در ابتدای 1 پای نازی ها به میان كشیده می شود ، ما شاهد حضور یك روس  هستیم . شخصی به نام گریگوری ایفوموویچ راسپوتین. این فرد كه در اواخر تاریخ  امپراتوری رومانف ها در روسیه ظاهر شد، شخصی مرموز است كه درباره وی و مرگ او داستان های تعجب بر انگیز زیادی نقل شده است .

پسر جهنمی یا منجی ازجنس آتش


در میان فیلمهای ساخته شده توسط غرب، فیلم های مرتبط با ماورا الطبیعه یكی از پرمخاطب ترین فیلم ها هستند.رویكرد غرب به سوی ساخت فیلم های تخیلی و مرتبط با ماورا الطبیعه، مدتها است كه آغاز شده، فیلم هایی كه در این زمینه ساخته می شود، از نظر محتوایی،به چند دسته تقسیم می شوند:

 1.  موجودات بیگانه و حمله ی آنها به زمین و دفاع انسان از خودش و حیات زمین

2.  حضور موجودات بیگانه در زمین و زندگی آنها با انسان ها

3.  فیلم هایی با موضوعات جادوگری و جادوگران و انسانهایی دارای قدرتهای ماورایی

4.  ارواح و شیاطین و برخورد آنها با انسان ها و...

 در رابطه با موضوعات فوق، فیلم های زیادی ساخته شده است، كه بسیاری از آنها بر پایه رمان های تخیلی می باشد و مابقی هم با فیلم نامه هایی مستقل ساخته شده اند. البته نكته ای كه باید در برخورد با این فیلم های پرمخاطب به آن توجه شود، این است كه برخی از این فیلم ها به صورت سلسله وار، ادامه می یابد.

اما مسئله ی دیگر در خصوص بررسی این آثار، یافتن پاسخی  است برای این پرسش ها:

v  چرا غرب رویكردی به این صورت پیدا كرده و چرا سال به سال توجه و سرمایه گذاری در این زمینه را بیشتر می كند ؟

v   چرا در این میان آمریكا، نقش بسیار موثری دارد ؟

v  چرادراین اواخردرفیلمها،سخن از وجودسازمانی برای برخوردباموجودات غیرطبیعی به میان می آید؟

 چرا كه می دانیم در گذشته ، زمانی كه در فیلم های تخیلی بحث برخورد با موجودات ناشناخته و هیولا ها به میان می آمد، این كار را به عهده ی ارتش و قوای مسلح می گذاشتند . ولی اینك در فیلم های جدید ، وظیفه ی برخورد با موجودات غیر طبیعی و ماورایی و بیگانه بر عهده سازمانی مشخص قرار دارد ! سازمانی كه در فیلم های مردان سیاه پوش با آن رو برو می شویم ، سازمانی است  برای شناسایی و كنترل موجودات غیر طبیعی.

در این مجموعه فیلم ها  اینطور به بیننده فهمانده می شود كه این سازمان موجودات بیگانه را شناسایی و طبقه بندی می كند  و با افراد ورزیده ی خود ، آنها را كنترل می كند .

اما نكته ی جالب تر آن است كه بعد از فیلم های مردان سیاه پوش ، فیلم های پسر جهنمی ساخته می شود و در این فیلم ها ، هنوز هم نقش برخورد با نیرو های ناشناخته به عهده ی یك سازمان خاص است ، اما در اینجا برخلاف فیلم های مردان سیاه پوش ، علاوه بر شناسایی و كنترل موجودات غیر طبیعی ، وظیفه جذب نیرو های غیر طبیعی هم به وظایف این سازمان اضافه شده !! و این مطلب به وضوح در مقایسه ی این دو فیلم به چشم می آید . چرا كه ما در فیلم های مردان سیاهپوش شاهد تكاپوی انسانها برای برخورد با موجودات بیگانه هستیم ، ولی در فیلم های پسر جهنمی شاهد همكاری برخی موجودات غیر طبیعی با انسان ها، برای مقابله با موجودات غیر طبیعی هستیم ! و برای ما این سوال به وجود می آید كه آیا این مسئله، منعكس كننده ی واقعیتی سِرّی در آمریكا است ؟! نكته ای كه واقعا جای بحث و تحقیق بیشتری دارد !

آیابه واقع درآمریكاویادیگرنقاط جهان سازمانهایی برای برخورد بانیروهای ناشناخته تاسیس شده است؟

 چرا كه ما می دانیم نیرو ها و موجوداتی، غیر از انسان ها، وجود دارند و ما به عنوان مسلمان ، حداقل به وجود موجوداتی همچون فرشته، جن و شیطان اعتقاد داریم. ولی آیا موجودات دیگری هم در این جهان هستند كه ما از وجود آنها بی خبریم ، در حالی كه محققان حاضر در سازمانهای سری « تحقیق در مورد موجودات غیر طبیعی » آنها را می شناسند و با آنها در تعامل اند؟!

به هر حال هدف این مقاله ، بررسی مجموعه فیلم های پسرجهنمی از نظر مفاهیم درونی آن می باشد  و برای بررسی مسائل دیگر ، در این مقال مجال نیست.

سربازان نازی در زیر باران در حال تكاپو هستند ، راسپوتین ( جادوگر تزار روسیه ) كه در سال 1916 كشته شده ، اینك در زمانی كه فیلم روایت آن را می كند ، یعنی جنگ جهانی دوم (1939-1945 ) حضور دارد !

افسر نازی به او می گوید: تحقیقاتت بی نتیجه بوده. اما راسپوتین با قاطعیت به او پاسخ می دهد : شكستی در كار نیست، من به هیتلر قول یك جادوی بزرگ را دادم و همین كار را هم می كنم . دروازه ای باز خواهم كرد و آن موجود افسانه ای را بیدار می كنم. نماد نابودی و بی نظمی؛ دشمنانمان از میان خواهند رفت و همه ی آنها نابود خواهند شد، تنها خاكستر آنها برجای می ماند.

v        این سوال برای ما به وجود می آید كه : چرا در فیلمی تخیلی ، پای هیتلر به میان كشیده می شود ؟!! چرا فیلم با سكانسی آغاز می شود كه در آن سربازان آلمان هیتلری حضور دارند ؟ چرا مسبب ورود  موجودی شرور را به زمین،  هیتلر  می دانند ؟

v   ازسوی دیگر فردی روسی رابه تصویر می كشندكه چندین سال پیش ازقدرت یابی هیتلرمرده است!

مجموعه فیلم های پسر جهنمی مانند اكثر فیلم های آمریكایی دارای یك محتوای ظاهری است و یك محتوای درونی است؛ محتوای ظاهری آن، همان روایت داستان است، اما محتوای درونی آن، مفاهیمی جدای از فیلم است كه با مهارت و زیركی تمام در دل فیلم جای داده می شود، تا اهداف مورد نظر را در ذهن مخاطب قرار دهد.

در بررسی مجموعه فیلم های پسر جهنمی به مفاهیم مهمی دست پیدا می كنیم كه ، اینك به شرح آنها می پردازیم:

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 8 دی 1389

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات